Úvod

Vitajte!


Hľadáte spôsob, ako zviditeľniť Vašu obec? Ako urobiť verejné priestranstvá, parky a miesta v nej jedinečnými a príťažlivejšími? Potrebujete oživiť svoju záhradku, terasu, poprípade interiér? Zháňate originálnu a atraktívnu reklamu pre zviditeľnenie Vašej spoločnosti alebo nevšedný darček pre Vašich blízkych, priateľov či jednoducho pre vlastné potešenie?

Tu ste na správnom mieste! Prečo práve drevorezba od Peter Šrank – REZBÁR?!

  • Každý kus je originál! Námet, téma práce či predmet zákazky sa síce môžu opakovať, ale výsledok nie je NIKDY rovnaký. Každý kus je jedinečný autorský originál, ktorý je podmienený nielen zručnosťou a tvorivosťou výrobcu (autora), ale aj kvalitou materiálu (druh, štruktúra, kresba dreva, farebnosť letokruhov a pod....). Originalitu každého výrobku podčiarkuje fakt, že ide o ručnú prácu (nie pásová strojová výroba). V niektorých prípadoch sa môže jednať o diela s vysokou umeleckou hodnotou.

Praca_s_drevom.JPG

 

  • Vdychuje drevu nový život. Zákazník si môže po dohode priniesť vlastnú surovinu, prípadne existuje možnosť vytvárať dielo priamo na mieste do stromu určeného na výrub. Uchová sa tak „genius loci“ daného miesta a strom inak určený na zánik tak dostane druhú šancu na život.

  • Zákazník si môže vybrať z autorských prác alebo prísť s hotovým návrhom či predstavou, ktorú spoločne doladíme do želateľnej podoby.

  • Na cene každej drevorezby je možné dohodnúť sa tak, aby bola obojstranne akceptovateľná.

  • Drevo je prírodný materiál. Väčšina moridiel, voskov, lakov a olejov používaných pri povrchovej úprave sú ekologické, a preto zaťažujú prostredie len minimálne.

  • Kúpou produktu označeného znakom „regionálny produkt PONITRIE“ v neposlednom rade prispievate k podpore remeselných zručností, uchovávaniu tradícií, kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu.

Pracovný postup, materiály a povrchová úprava  

Venujem sa prevažne tvorbe plastiky, ale v galérii nájdete aj zopár reliéfov, lavičky či iné úžitkové predmety. Nákresy si pripravujem väčšinou pri reliéfoch. Pri výrobe sôch, najmä keď sa jedná o autorské práce, dávam prednosť tomu, keď môžem „vyslobodzovať – vyťahovať sochu z dreva.“ To znamená, že radšej prispôsobujem sochu drevu ako drevo soche. Často v ňom totiž objavím farebné kontrasty alebo uzly, ktoré využívam počas svojej práce. Pri zákazkovej tvorbe postupujem podľa návrhu klienta, prípadne mu návrh urobím a po jeho odsúhlasení aj zrealizujem.
        

Najčastejšie vyrezávam z topoľového dreva, z dubu, lipy či orecha. Veľké kusy najprv vytvarujem motorovou pílou, obrúsim a potom ich dokončím rezbárskymi dlátami. Ak je to možné, ochotne sa prispôsobím požiadavkám zákazníka aj pri výbere materiálu či pri doladení povrchovej úpravy (farbenie, lakovanie, morenie dreva, vosk, patina, bez povrchovej úpravy a pod.). Povrchová úprava a správna starostlivosť o drevo je dôležitá najmä v prípade exteriérových prvkov (sochy, lavičky, doplnky a pod.), ktoré sú vystavené rôznym vplyvom počasia (slnko, sneh, mráz, voda, vietor).

Cena výrobku a dodanie diela

Štandardná dĺžka vybavenia zákazky v prípade väčších realizácií (betlehemy, krížové cesty a pod.) predstavuje zhruba mesiac. V prípade individuálnych sôch je to doba do dvoch týždňov. Na požiadanie vyhotovím cenovú ponuku. Na cene a dodacej lehote je väčšinou možné dohodnúť sa podľa potreby a momentálnych možností.Vyrábam rôzne výrobky z rôznych druhov dreva a rozmanitej veľkosti. Preto aj cena produktov závisí od viacerých faktorov: od náročnosti zákazky, od stupňa prepracovanosti detailov výrobku (rýchlorezba motorovou pílou alebo použitie kvalitných dlát pre vypracovanie jemnejších detailov), od veľkosti, od použitého materiálu (druh dreva, drevo dodané zákazníkom alebo výrobcom), povrchovej úpravy, miesta realizácie, od doby realizácie zákazky (štandardné zákazky a tzv. „zákazky na počkanie“).

Dielo je možné prevziať si osobne, poprípade dojednať jeho dovoz na požadované miesto. Existuje tiež možnosť dohodnúť sa na výrobe sochy aj priamo na mieste (napr. do stromu určeného na výrub), prípadne prácou s motorovou pílou alebo ukážkou práce s dlátami pri tvorení Vašej zákazky rád spestrím obecné podujatie, jarmok či inú, Vami realizovanú akciu.

 

Praca_s_drevom_2.JPG


Verím, že spoločným úsilím sa bude ďalej dariť "odklínať krásu v dreve zakliatu" k našej obojstrannej spokojnosti. Teším sa na spoluprácu s Vami!

Credits

Copyright © 2024 PS-REZBAR • Built with Concrete5 CMS • Theme by c5mix and AeronetPrihlásiť sa

Concrete5 Appliance - Powered by TurnKey Linux